Rodzaje stałych kolb

Rodzaje stałych kolb

Podczas gdy rozwój technologii pozwolił na zastosowanie coraz to nowocześniejszych akcesoriów i części w niemal każdym rodzaju broni palnej, stałe kolby od lat pozostają w prawie niezmienionej formie. Są one najczęściej stosowanym rodzajem kolb, przeznaczonym obecnie głównie do broni cywilnej.

Wytrzymałe stałe kolby

stałe kolby do broniOd wielu lat, stałe kolby wykonywane były przede wszystkim z wytrzymałego drewna. W czasach gdy nie stosowano polimerów do produkcji części do broni, drewno było preferowanym wyborem gdyż było lżejsze, wytrzymalsze i zapewniało lepszą kontrolę nad odrzutem broni niż stal. Do dzisiaj wiele rodzajów karabinów wyposażonych jest w drewniane stałe kolby do broni, które zostały niejako wyznacznikiem broni cywilnej. Ze względu na niski koszt, są one również stosowane jako podstawowe kolby do karabinów wojskowych ogólnego przeznaczenia. Bardziej nowoczesne, zmodernizowane rodzaje kolb stałych wykonane są z wytrzymałych polimerów i wykończone często gumową stopką, chroniącą strzelającego przed efektami intensywnego odrzutu broni podczas prowadzenia ognia ciągłego. Większość z nich nie posiada możliwości regulacji, ze względu na jednolitą, stałą konstrukcję. Stałe kolby przeznaczone do specjalnej broni, strzelania wyborowego lub konkretnego zastosowania mają często dodatkowe akcesoria, takie jak regulowana stopka, pozwalająca lepiej dopasować kolbę do pozycji strzelającego, bolec pozwalający na wygodne oparcie karabinu na podłożu, czy poduszkę pod policzek, znacznie poprawiającą wygodę podczas długiego celowania.

Wielu producentów oferuje modele karabinów i pistoletów maszynowych wyposażonych w stałe kolby jako egzemplarze cywilne i przeznaczone dla służb mundurowych. Ze względu na dużą odporność i brak skomplikowanych części, są one do tego zastosowania idealne.

Close Menu