Ograniczenia pasów zawiesia

Ograniczenia pasów zawiesia

Jak ważne jest bezpieczeństwo w transporcie, nie trzeba nikomu mówić. Przewóz lub przeładunek ludzi i towarów jest zdecydowanie różny i inne przepisy ich dotyczą. Jeżeli chodzi o te związane z przeładunkiem towarów za pomocą żurawi, suwnic i cięgnika, regulują je przepisy Dyrektywy Maszynowej i dotyczą zawiesi tychże maszyn.

Jakie są podstawowe rodzaje zawiesi?

pasy zawiesiaZawiesia dzieli się na cztery podstawowe rodzaje: pasowe, linowe, łańcuchowe i wężowe. Zdecydowanie najpopularniejsze są te pierwsze, z powodu ich licznych zalet. Zawiesia pasowe wykonane są z tworzyw sztucznych i mogą być jedno-, dwu- lub czterowarstwowe. Prawidłowy wybór zawiesia zależy od trzech czynników. Po pierwsze od rodzaju przenoszonego ładunku, po drugie od środowiska pracy, a po trzecie od intensywności pracy zawiesi. Wszystkie trzy elementy są tak samo ważne, ponieważ poliestrowe pasy zawiesia nie będą mogły być wykorzystane, jeśli ładunek będzie miał ostre krawędzie. Nie są one również odporne na działanie różnych substancji chemicznych, do tego będą polecane zawiesia łańcuchowe. Jednak mimo tych wyjątków, i tak korzysta się z nich najczęściej, ponieważ są miękkie i nie rysują delikatnych powierzchni, przy opasaniu nie wymagają żadnych punktów zaczepia, są lekkie i najtańsze ze wszystkich rodzajów. Te argumenty mają dużą wagę i trudno je przebić, jeżeli nie zachodzi taka konieczność. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo przeładunku, raczej nikt na pierwszym miejscu nie będzie się sugerował ceną.

Co nie zmienia faktu, że w połączeniu z innymi atutami jest kolejnym plusem. Pasy zawiesia są również odporne na kwasy. Jednak, tak naprawdę, to wybór ten nie zależy pod naszych preferencji czy gustów. To kwestia dopasowania zawiesi do materiałów, które przeładujemy. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to są dobrym wyborem.

Następny wpisRead more articles