Efektywne odzyskiwanie ciepła

Efektywne odzyskiwanie ciepła

W dzisiejszych czasach życie w zgodzie z naturą staje się coraz modniejsze. Chcemy jak najmniej szkodzić środowisku naturalnemu. Poddajemy recyklingowi nie tylko papier i plastik. Nauczyliśmy się również odzyskiwać z ciepła które jest usuwane drogą wentylacji. Jak jednak proces taki działa? 

Jak odzyskiwać ciepło z powietrza?

Wentylacja z odzyskiem ciepłaPodczas wykańczania budowy dzisiejszych budynków nie tylko mieszkalnych ale też wielkich biurowców. Coraz częściej instalowana jest wentylacja z odzyskiem ciepła, która jest całkowicie inna niż wentylacja grawitacyjna. Proces odzyskiwania ciepła możliwy jest dzięki innowacyjnemu urządzeniu jakim jest rekuperator. Cykl wymiany powietrza odbywa się w specjalnej komorze zwanej zamiennikiem. Rekuperator zasysa powietrze z dwóch stron ciepłe i już zanieczyszczone z pomieszczenia oraz zimne zanieczyszczone z zewnątrz budynku. Strumienie powietrza spotykają się w wyżej wymienionej komorze jednak się nie mieszają, ponieważ płyną odmiennymi kanałami. W tym momencie następuje oddanie ciepła do powietrza zimnego oraz jego oczyszczenie ze wszelkiego rodzaju alergenów oraz pyłów. Takie oczyszczone i nagrzane powietrze zostaje ponownie wprowadzone do pomieszczenia. Instalacja ta działa dzięki ruchowi powietrza wytwarzanego przez wirniki rekuperatora. Proces ten daje duże możliwości ponieważ mamy pełną kontrolę nad całym cyklem wymiany. Dzięki czemu cały obieg powietrza możemy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i wymagań. 

Tego typu wentylacja ma ogromną przewagę nad powszechnie stosowaną wentylacją grawitacyjną. Ponieważ dodatkowo oczyszcza powietrze dostarczane do budynku dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik i filtrów zdolnych eliminować powszechnie występujące alergeny. Stosowanie tego typu wentylacji będzie coraz bardziej powszechne. 

Close Menu